Jest bardzo wiele sposobów definiowania tzw. ROZWOJU OSOBISTEGO. W zasadzie każde działanie, które sprawia, że funkcjonujemy lepiej, mamy więcej zadowolenia z życia można zaliczyć do tej kategorii. Moje doświadczenie wynikające z wielu lat indywidulanej oraz grupowej pracy z Klientami pokazuje, że są w naszym życiu dwa obszary kluczowe dla tego, co możemy umownie nazwać „życiem pełnym satysfakcji”. Pierwszy z nich to relacje (ze sobą, z innymi), a drugi to praca (niezależność, pasja). To fundament dalszego rozwoju, pracy duchowej czy też poszukiwania głębszego sensu. Jeśli czujemy się osamotnieni lub nie jesteśmy w stanie zapłacić swoich rachunków – trudno mówić o wartościach nadrzędnych i planach zmieniania świata. Warsztaty, wykłady czy sesje indywidulane, które prowadzę dla moich Klientów, skupiają się przede wszystkim na zatroszczeniu się o te dwa główne obszary.

JA ZE SOBĄ I DLA SIEBIE

Częstym powodem, dla którego trudno nam budować wartościowe związki z innymi ludźmi (i te bliższe, z ukochanym, czy ukochaną, i te dalsze, z przyjaciółmi, znajomymi) jest nasza relacja z samym sobą. Sposób, w jaki o sobie myślimy ma bezpośredni wpływ na to jak się układają nasze stosunki z innymi. Jeśli oczekujemy od siebie zbyt wiele, nie potrafimy się wesprzeć w trudnych sytuacjach, postawić granic, kiedy coś nam nie odpowiada – nie ma co liczyć na to, że ŚWIAT zrobi to dla nas, lub za nas. W pracy z moimi Klientami staram się pomagać im w budowaniu wewnętrznej siły, odwagi do zmieniania tych przekonań na własny temat, które im nie służą lub podcinają skrzydła. Pewność siebie, czy asertywność to nie są cechy, z którymi się rodzimy – to umiejętności zdobywane w szkole życia. Niektórzy mieli warunki, żeby nauczyć się ich w dzieciństwie, ale większość z nas dopiero będąc dorosłymi ludźmi ma szansę je poprawić lub się ich nauczyć. Efekty pracy włożonej we wzmacnianie siebie – przekładają się na większość elementów naszego codziennego funkcjonowania.

RELACJE Z INNYMI

Gdyby ktoś mnie zapytał, co według mnie powoduje nasze radosne nastawienie do ŚWIATA, co pomaga nam przechodzić trudne chwile – bez wahania odpowiedziałabym, że poza własnym nastawieniem najbardziej wzmacniające są relacje z innymi. Bliskość życzliwych ludzi, serdeczny kontakt i uwaga, jaką otrzymujemy od bliskich to tlen dla naszego samopoczucia.
Choć może się wydawać, że mamy na to ograniczony wpływ, (bo przecież nie o nas chodzi) – to, jak nam się układają relacje z ludźmi w ogromnym stopniu zależy od nas samych. Zdrowe proporcje pomiędzy tym, co dajemy, a tym co chcemy otrzymać, akceptacja oraz zaufanie to tylko niektóre czynniki mające wpływ na kontakty z innymi ludźmi. Cieszące się największym zainteresowaniem moich Klientów warsztaty z tego obszaru, są dla mnie samej niezwykle wartościowe. Dając sto procent swojej wiedzy, empatii, zaangażowania – nieustająco sama się uczę, czerpię inspirację z bogactwa doświadczeń moich Klientów. Zawsze podkreślam, że sztuka „bycia z ludźmi” wymaga nieustającego doskonalenia. Jest to jednak najcenniejsza inwestycja, bo to, co włożymy w tę pracę – zawsze przynosi ogromne korzyści.

PRACA

Wydaje się, że PRACA to coś bardzo przyziemnego, że to tylko sposób zarabiania pieniędzy. Tylko albo aż! Przecież to właśnie stan naszych finansów poza tym, że daje możliwość zadbania o podstawowe potrzeby, pozwala nam realizować pasje i spełniać marzenia. Bez względu na to, czy pracujemy przede wszystkim dla wynagrodzenia, czy szukamy pracy marzeń, warto zadbać o należyte miejsce PRACY w naszym życiu.
Jest bardzo wiele możliwości poprawienia swojej sytuacji w tym obszarze. Zarówno jeśli chodzi o zwiększenie dochodów, jak i znalezienie zajęcia, które będzie dawało satysfakcję. Rzadko używam sformułowań w stylu „możesz wszystko”, ale jeśli chodzi o życie zawodowe – mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć: „tutaj prawie nie ma ograniczeń”. Każdy, kto poważnie podchodzi do rozwoju osobistego w kategorii PRACA, jest w stanie bardzo szybko zbierać plony swoich działań. Choć ciężko sobie z tym poradzić bez wsparcia. Zwłaszcza w naszej kulturze, gdzie tak bardzo ograniczają nas przekonania na temat własnych możliwości oraz „reputacja pieniędzy”, która sprawia, że każdy chciałby z nich korzystać w nieskrępowany sposób, a niewiele osób potrafi przyznać, jak są dla nich WAŻNE. Mogę jednak zapewnić, że w porównaniu z przeszkodami „w głowie” (właśnie je przede wszystkim pomagam pokonać), pozostałe trudności są naprawdę niewielkie. Oczywiście jak w każdej innej sytuacji związanej ze ZMIANĄ – niezbędne jest zaangażowanie i wysiłek proporcjonalny do CELU, jaki chcemy osiągnąć.

św. Maksymiliana Kolbego 2B
02-781, Warszawa
email: sekretariat@tfc.com.pl
Tel.: 48  (22) 855 56 85
Fax: 48 (22) 855 56 97
Kom: 607 538 607